Українська English

Надія Брайлян
ORCID ID: https://0000-0002-7892-2481
наукова співробітниця Науково-дослідного інституту пресознавства,
Львівська національна наукова бібліотека України імені В. Стефаника
(Львів, Україна)
[email protected]
УДК : 811.161.2’373.23:159.942]”18/19″


DOI: https://doi.org/10.37222/2786-7552-2024-5-6

«ЕМОЦІЙНІ» ПСЕВДОНІМИ УКРАЇНСЬКИХ АВТОРІВ ХІХ–ХХ ст.

Вперше проаналізовано корпус «емоційних» псевдонімів українських авторів XIX–XX ст., в основу творення яких покладено назви емоцій, психологічних станів, проявів характеру.
Метою статті є аналіз і систематизація цього типу псевдонімів на основі матеріалів видання «Приховані імена: словник псевдонімів українських авторів ХІХ–ХХІ ст.». Для досягнення цієї мети використано системний, аналітичний, описовий та кількісний методи. Здійснено вибірку таких псевдонімів та їх систематизацію у трьох групах: 1) псевдоніми, що описують емоції, настрій; 2) що характеризують стан, у якому відчуває себе людина; 3) що підкреслюють прояви характеру. Виявлено, що у кожній із груп наявні псевдоніми як «позитивного», так і «негативного» емоційного забарвлення, утворені від відповідних відчуттів, станів, проявів, і виділено їх у підгрупи. Серед псевдонімів, основою для творення яких слугували риси характеру, виділено також підгрупу «нейтрального» змісту. Встановлено кількісні співвідношення як у середині названих трьох груп, так і між ними.
Проаналізовано характерні особливості «емоційних» псевдонімів, зокрема притаманні їм виражені оцінну, характеристичну та експресивну функції; виявлено властиву їм високу повторюваність однакових (чи утворених від одного кореня) псевдонімів у різних авторів. Здійснено кількісний аналіз цих особливостей; досліджено способи утворення емоційних псевдонімів.
У висновках подано кількісну і якісну характеристику «емоційних» псевдонімів, наголошено, що в цих псевдонімах найбільше акцентована саме змістова складова; їх емоційна насиченість змальовує портрет особистості автора, увиразнюючи його відчуття, стани, риси характеру, точніше, той образ особистості автора, який він хотів продемонструвати, обираючи ту чи іншу самоназву.

Ключові слова: псевдоніми українських авторів, емоції, настрій, психологічний стан, риси характеру.

Повний текст