Відзначення Всеукраїнського дня бібліотек

Для колективу Львівської національної наукової бібліотеки України імені В Стефаника відзначення Всеукраїнського дня бібліотек розпочалося із Божественної Літургії у гарнізонному храмі святих апостолів Петра і Павла.

Продовжилось професійне свято урочистими зборами у читальному залі бібліотеки, що носить ім’я Тетяни та Омеляна Антоновичів. Урочистості відрив генеральний директор ЛННБ України ім. В.Стефаника Василь Ферштей. Він привітав колег із професійним святом та презентував приватні книжкові та архівні колекції, отримані  у дар бібліотекою в останній час.

Львівською родиною Яремів подаровано приватну книгозбірню Патріарха Київського і всієї України Української автокефальної православної церкви Димитрія (Володимира Яреми) (1915-2000), яка налічує більше 10 тисяч одиниць. Це книжкові та періодичні видання, нотодруки, карти та стародруки.

 

Понад три тисячі видань налічує передане бібліотеці книжкове зібрання Дмитра Бучинського  (1913-1963) — літературознавця, журналіста, перекладача, видавця, бібліографа, члена НТШ Європи та НТШ Канади (Мадрид, Іспанія), яке віддзеркалює видавничий процес української еміграції 1940-50-х років, а також містить численні автографи, діячів української еміграції.

Близько тисячі видань передано бібліотеці родиною Володимира Гаврилюка  (1921-2017) — українського журналіста і редактора (Париж, Франція), зокрема, стародруки, прижиттєві та перші видання творів української класичної літератури, примірники видань зарубіжної україніки, енциклопедичні, довідкові факсимільні та ювілейні видання значної наукової цінності, примірники видань з автографами знаних осіб.

Приватну бібліотеку та зібраний архів передав до фонду ЛННБ України ім. В.Стефаника  Степан Заброварний (1929) — економіст, історик, доктор історичних наук, доктор економічних наук, професор, член Українського суспільно-культурного товариства у Польщі, голова Об’єднання українців у Польщі та НТШ у Польщі; голова ревізійної комісії, член управи Польського українознавчого товариства та Українського вчительського товариства Польщі (Перемишль, Польща) Це видання із царини, яку досліджує вчений: скурпульозно зібрані і розсортовані матеріали громадського, наукового і культурного життя, активним учасником якого був учений.

Відбулась презентація відреставрованої картини Олександра Климка (1908-1970) «Бій під Крутами» (1936), з фондів Інституту досліджень бібліотечних мистецьких ресурсів, яку довший час вважали втраченою.

Графік, живописець, архітектор, сценограф, член Асоціації незалежних українських мистців Олександр Климко — родом із Жовківщини. Освіту архітектора здобував у Львові та Відні. Був відомий як ілюстратор сатиричних видань («Зиз», 1924—1933; «Комар», 1933—1939), виконавець церковних розписів, зокрема. Уславився як автор монументальних батальних полотен на історичну тематику, а саме: «Бій під Крутами» (1936), «Бій на Маківці у 1915 р.» (1937), «Сагайдачний громить турків» (1938) та ін.

 

1939 року митець емігрував зі Львова до Австрії, згодом проживав у Великій Британії, в Аргентині та США, де підтримував тісні взаємини з українською громадою, організовував виставки в Літературно-мистецькому клубі та в Об’єднанні Мистців Українців Америки. Згідно з дослідженнями історика В.Бойка, олійне полотно Олександра Климка «Бій під Крутами» у 1938 р. було передане до Музею воєнно-історичних пам’яток Наукового товариства імені Шевченка, який після окупації західноукраїнських земель радянськими військами 1939 р. був закритий, а його збірки частково передані до фондів Львівського історичного музею, де картина «Бій під Крутами» потрапила до спецфонду.

Ймовірно, що під час вилучення й знищення українських збірок і таврування творів українських митців на патріотичну тематику як «націоналістичних», долею випадку картина опинилася у фондах Бібліотеки, де належним чином зберігалася серед мистецьких збірок фонду Інституту досліджень бібліотечних мистецьких ресурсів упродовж десятиліть.

2018 р. колектив науковців Інституту та науковий консультант, завідувач відділу історії середніх віків Інституту українознавства ім. Івана Крип’якевича НАН України Володимир Александрович з нагоди відзначення 100-річчя бою під Крутами ініціювали реставрацію картини. Рішенням генерального директора Львівської національної наукової бібліотеки України ім.В.Стефаника Василя Ферштея ініціатива була підтримана. Консервацію, реставрацію та їх поетапне фотодокументування здійснив реставратор першої категорії співробітник Інституту досліджень бібліотечних мистецьких ресурсів ЛННБ України імені В. Стефаника Андрій Лінинський з урахуванням рекомендацій реставраційної ради, до якої входять фахівці бібліотеки, а також – музейних і наукових установ Львова. Остаточна підготовка картини для презентації стала можливою за сприяння о. Степана Суса, настоятеля гарнізонного храму свв. апостолів Петра і Павла УГКЦ у Львові.

Про життєвий і творчий шлях Олександра Климка присутнім докладно розповіли завідувачка відділу мистецтвознавства Інституту народознавства НАН України Софія Король та науковий співробітник Інституту досліджень бібліотечних мистецьких ресурсів ЛННБ України ім.. В. Стефаника Лариса Купчинська, а про реставраційну роботу над картиною говорив Андрій Лінинський; своїми роздумами про значення малярського твору «Бій під Крутами» поділився й журналіст-мистецтвознавець Василь Глинчак.

Колектив бібліотеки привітав з професійним святом голова Західного наукового центру Національної академії наук України, директор Фізико-механічного інституту ім. Г.В.Карпенка, академік Національної академії наук України Зіновій Назарчук.

До привітань приєдналися завідувач відділу історії середніх віків Інституту українознавства імені І.Крип’якевича НАН України,  доктор історичних наук наук Володимир Александрович та відомий бібліофіл, меценат, доктор економічних наук Степан Давимука.