Українська English

Микола Тимошик
ORCID ID: https://orcid.org/0000-0002-7011-3022
доктор філологічних наук, професор
Київський національний університет культури і мистецтв
(Київ, Україна)
[email protected]
УДК: 070.23-024.72:334.724.4-047.64](477)


DOI: https://doi.org/10.37222/2786-7552-2024-5-5

БАГАТОТИРАЖНІ ГАЗЕТИ: ТИПОЛОГІЯ, СТАТУС, ФУНКЦІЇ, ПРОБЛЕМАТИКА (за архівними документами та матеріалами Буковини)

Уперше в українському журналістикознавстві осмислено феномен багатотиражних газет як низової ланки сукупності засобів масової інформації комуно-більшовицької системи, що зумовлює новизну дослідження, метою якого є визначити типологію цього сегмента преси, з’ясувати час і порядок її заснування, охарактеризувати особливості її функціонування.
Цей специфічний вид радянських видань – винахід суто тоталітарної системи, одна з ланок контрольно-репресивного механізму, за допомогою якого й могла так довго існувати така система.
Така преса у статті розглядається як важливий засіб організації трудящих міста і села для зомбування свідомості простих радянських людей головними ідеологемами системи. Місцями заснування аналізованих газет зазвичай були економічно міцні виробничі підприємства, великі колгоспи, державні установи, навчальні заклади, військові частини, міжколгоспні машинно-тракторні станції.
Разом із районними, обласними, республіканськими та всесоюзними газетами вони складали єдину систему ЗМІ.
Проаналізована типологія цього сегмента преси. Вона охарактеризована такими різновидами: фабрично-заводські, колгоспні газети, газети політвідділів машинно-тракторних станцій (МТС), навчальних закладів.
В організаційному аспекті характеризуються засновники, фінансові засади видань, періодичність, обсяги та наклади.
У висновках підкреслено, що на практиці контроль за тематичною спрямованістю багатотиражних газет, як також і підбір керівних кадрів для них, належали до сфери компетенції відділу пропаганди і агітації обкому партії. Однак, зважаючи на те, що цей сегмент преси був збитковим і фінансувався здебільше самими засновниками – підприємствами колгоспами чи навчальними закладами, тому партійний контроль за дотриманням періодичності, обсягу, оформлення був слабшим порівняно з вимогами до районних газет. Натомість відділи пропаганди райкомів та обкому партії більше контролювали зміст, ідеологічну спрямованість публікацій.

Ключові слова: багатотиражні газети, низова преса, місцеві журналісти, колгоспи, підприємства, машинно-тракторні станції, навчальні заклади, ідеологічна робота, трудові колективи.

Повний текст